Powszechnym jest u pacjentów skarżenie się na nadwrażliwość zębów na dzień lub dłużej po wizycie ortodontycznej. Zwykle pacjenci radzą sobie z tego typu objawami stosując łagodne leki przeciwbólowe (np. ibuprofen, paracetamol). Jeśli jednak dyskomfort będzie się utrzymywał – prosimy niezwłocznie skontaktować się z nami.

Okazjonalnie niektórzy pacjenci doświadczają skaleczenia w jamie ustnej w czasie leczenia. Awarie dentystyczne występujące podczas noszenia aparatów stałych lub innych aparatów dzielą się na 2 kategorie:

AWARIE ZWIĄZANE Z APARATAMI ORTODONTYCZNYMI

Niektóre aparaty mogą ulec złamaniu bądź zagięciu np. w czasie czyszczenia. Jeśli pojawią się jakieś zakłócenia jak obluzowane pierścienie, zamki, wypchnięty łuk prosimy zadzwonić i umówić się na wizytę w gabinecie. Dla wygody Państwa i pacjentów umówionych wcześniej nie jest możliwe przyjęcie awaryjnego pacjenta od ręki. W międzyczasie podajemy kilka cennych wskazówek, aby poradzić sobie z problemami, które można zastosować przed wizytą w gabinecie.

  • Jeżeli koniec drutu drażni usta, należy pokryjć go woskiem lub wsunąć pod łuk druciany tępym przedmiotem (np. gumką na końcu ołówka lub patyczkiem higienicznym do uszu).
  • Obluzowany pierścień lub zamek może pozostać na miejscu aż do wizyty w gabinecie. Prosimy o kontakt z nami w godzinach pracy, a my postaramy się przyjąć Państwa w tym samym tygodniu aby ponownie go przymocować.
  • Złamany lub wypchnięty łuk może być zagiety gumką na końcu ołówka lub ucięty obcinaczem do paznokci. Prosimy o telefon w godzinach pracy jeśli czują Państwo, że nie poradzą sobie z rozwiązaniem tego problemu we właściwy sposób.
BEZPOŚREDNIE USZKODZENIA UST I ZĘBÓW

Po uszkodzeniu ust lub zębów, bez względu na to, czy nosisz aparat ortodontyvczny czy nie, powinieneś przyłożyć lód w uszkodzone miejsce i skontaktować się z dentystą ogólnym tak szybko, jak to możliwe.

Zwykle, aby określić zasięg uszkodzenia, konieczne będzie zdjecie rentgenowskie objetych urazem zębów. Jeżeli ząb został przemieszczony, wybity lub złamany najlepiej skontaktować się z dentystą prowadzącym, gdyż możemy nie posiadać odpowiednich materiałów lub znieczuleń by leczyć te uszkodzenia. Jeśli aparaty są obruszone lub przemieszczone będziemy musieli wymienić lub dopasować je tak szybko, jak to możliwe po wizycie u dentysty ogólnego, w zależności od poziomu komfortu pacjenta.

Awaria po godzinach pracy gabinetu
Jeżeli awaria ortodontyczna nasili sie na tyle, że pacjent odczuwa BÓL po godzinach pracy gabinetu, prosimy o kontakt telefoniczny; udzielimy informacji o dostępności osoby mogącej udzielić pomocy.