1. JEDZENIE Z ZAMKAMI

Pierwszego dnia przestaw się na jedzenie miękkich pokarmów. Unikaj żylastego mięsa,twardego chleba i włóknistych warzyw. Po jakimś czasie będziesz mógł ponownie gryźć nieco twardsze warzywa i owoce nie zapominając, że musisz chronić Twój aparat ortodontyczny w trakcie jedzenia przez cały okres noszenia zamków.

Pokarmy, których należy unikać:

  • trudne do pogryzienia (np. bajgle, twarde bułki, lukrecja)
  • chrupiące (np. popcorn, kostki lodu)
  • ciągnące (np. karmel, guma do żucia)
  • twarde (np.orzechy, cukierki)
  • wymagające rozgryzania (np. jabłka, kukurydza w kolbie, surowa marchew, kalarepa)
Nagryzanie twardych przedmiotów (np. długopisy, ołówki lub paznokcie) może uszkodzić zamki lub spowodować ich odklejenie. Uszkodzenie zamków spowoduje wydłużenie czasu leczenia.
MYCIE I NITKOWANIE ZĘBÓW

Aby zęby i dziąsła pozostały zdrowe w czasie całego leczenia ortodontycznego szczotkowanie i nitkowanie zębów jest ważniejsze, niż kiedykolwiek.

Pacjenci, którzy nie utrzymują właściwej higieny mogą wymagać częstszych wizyt u dentysty celem profesjonalnego usunięcia złogów nazębnych. Dorośli, którzy maja chorobę przyzębia powinni podczas leczenia ortodontycznego odwiedzać także periodontologa.

Obejrzyj dwa poniższe filmy na temat właściwej higieny przy noszeniu aparatów stałych.

JAK SZCZOTKOWAĆ ZĘBY Z ZAMKAMI? /VIDEO/

JAK NITKOWAĆ ZĘBY Z APARATEM? /VIDEO/

Wyłącznym właścicielem filmów jest bracesquestions.com

OGÓLNE PODRAŻNIENIE

Po założeniu zamków aparatu stałego przez 3 do 5 dni możesz odczuwać uogólnione podrażnienie w jamie ustnej i zęby mogą być wrażliwe na nagryzanie z powodu zwiększającego się ciśnienia w tzw. przestrzeni ozębnej. Możesz wtedy zastosować środek przeciwbólowy, który zwykle bierzesz na ból głowy. Wargi, policzki i język mogą także zostać podrażnione przez 1 do 2 tygodni zanim przyzwyczają się do obecności zamków.

Aby zmniejszyć dyskomfort, otrzymasz od nas wosk do przyklejenia na zamki przy podrażnionych okolicach.

ROZCHWIANIE ZĘBÓW

W trakcie leczenia występuje niewielkie rozchwianie zębów. Jest to normalne, ponieważ aby zęby mogły się przemieszczać, muszą najpierw się poluzować. Zęby ustabilizują się w swoich nowych, skorygowanych pozycjach po zakończeniu leczenia.

POLUZOWANIE DRUTU LUB ZAMKA

Nie denerwuj się jeśli drut, zamek lub pierścień poluzuje się. To zdarza się co jakiś czas. Jeśli drut wystaje i drażni śluzówkę jamy ustnej – użyj tępego instrumentu (np. gumki do zmazywania na końcu ołówka) i ostrożnie i delikatnie popchnij drażniący drut do tyłu pod łuk. Po prostu usuń go z drogi. Jeśli podrażnienie warg, ust czy wewnętrznej strony policzków nadal występuje – umieść wosk lub mokrą watę na drucie aby zredukować podrażnienie. Zadzwoń do nas jak najszybciej, umów się na wizytę a my rozwiążemy ten problem.

NOSZENIE WYCIĄGÓW GUMOWYCH

Aby leczenie ortodontyczne zakończyło się sukcesem, pacjent musi pracować razem z ortodontą. Zęby w szczękach mogą przesuwać się w kierunku swoich właściwych pozycji tylko wtedy, jeśli pacjent systematycznie nosi wyciągi gumowe lub inne zalecone aparaty. Brak współpracy, nie stosowanie się do wskazań oraz uszkodzenia aparatów przedłużają czas leczenia, więc proszę mieć to na uwadze i współpracować z nami.

UPRAWIANIE SPORTÓW KONTAKTOWYCH W TRAKCIE NOSZENIA APARATU STAŁEGO

Jeśli uprawiasz sport, poinformuj nas o tym. Otrzymasz specjalny ochraniacz na szczęki do uprawiania sportów kontaktowych.