Korzyści z leczenia ortodontycznego utrzymają się przez całe życie, o ile będziesz pamiętać o kilku zasadach:

RETEINERY WYJMOWANE

Natychmiast po zdjęciu aktywnych aparatu stałego pacjent otrzymuje retencję, która stabilizuje korektę zębową. Ponieważ kość i tkanki miękkie otaczające zęby stabilizują się jeszcze kilka miesięcy po zdjęciu aparatu, jest niezwykle ważne, by pacjent nosił reteinery zgodnie z instrukcją. Niedbałość w noszeniu reteinerów może skutkować niepożądanymi ruchami zębów i koniecznością ponownego leczenia.

JAK NALEŻY NOSIĆ RETEINER?

Zęby mogą przemieszczać się w ciągu całego życia, dlatego pacjenci, którzy przeszli terapię ortodontyczną powinni nosić reteinery bezterminowo. Przez pierwszy rok po zdjęciu aparatu reteiner należy nosić przez całą dobę. Po roku pacjent może nosić reteiner tylko na noc. Z upływem czasu częstotliwość noszenia reteinerów może się zmniejszyć, ale ciasno wchodzący reteiner oznacza, że zęby przemieszczają się i należy zwiększyć częstotliwość jego używania. Pomimo, że pacjenci przychodzą na kontrole reteinera raz na 2 lata, ortodonci polecają, by kontynuować noszenie reteinerów tak długo, jak długo chce się zachować proste zęby.

JAK DBAĆ O RETEINERY?

Reteinery zrobione są z masy akrylowej, lub termopastycznego tworzywa wrażliwego na wysoką temperaturę, dlatego powinny być trzymane z dala od grzejników, zmywarek do naczyń, samochodowych desek rozdzielczych i innych miejsc, gdzie temperatura przekracza 45 stopni Celcjusza. Retainery powinny być trzymane w specjalnych pudełkach zapewniających dostęp świeżego powietrza w czasie gdy są poza ustami pacjenta. Powinny być także trzymane poza zasięgiem zwierząt domowych.

Reteinery powinny być myte przed i po wyjęciu z ust. Ponieważ materiał użyty do produkcji jest lekko porowaty, płytka nazębna ma tendencje do przywierania do powierzchni. Aby ją usunąć należy łagodnie szorować szczoteczką i delikatnym mydłem w płynie. W pozbyciu się płytki i kamienia pomoże także ocet (łyżka na szklankę wody). Upewnij się, że wypłukałeś reteiner dokładnie po umyciu, by usunąć resztki preparatu myjącego.

Ponieważ reteinery są noszone przez lata wymagają okresowej wymiany. Po zdjęciu aparatu otrzymujesz jeden komplet retainerów. Jeśli reteinery zostaną zgubione lub zniszczone z powodu niedbałości wykonanie kolejnych będzie odpłatne. Jeśli reteinery poluzują się lub ulegną złamaniu należy skontaktować się z nami jak najszybciej.

RETEINERY NAKLEJANE

W większości przypadków, oprócz reteinerów wyjmowanych, w dolnym łuku rekomendowane są naklejane stałe reteinery językowe. Ten typ typ reteinera składa się z drutu przyklejonego do językowej strony zębów, aby zapobiegać ich przemieszczeniom. Stały reteiner jest idealny dla pacjentów z dużymi szparami między zębami lub nasilonymi rotacjami przed leczeniem ortodontycznym. Stały reteiner musi być kontrolowany co 6 miesiecy przez dentystę lub ortodontę.

BADANIA KONTROLNE I CZYSZCZENIE

Pacjent powinien kontynuować utrzymanie właściwej higieny w domu przez dokładne czyszczenie i stosowanie nitki dentystycznej. Musi także zgłaszać sie do swojego dentysty co przynajmniej co 6 miesięcy na zabiegi profesjonalnego oczyszczania i kontrolne badania stomatologiczne.