1. TRADYCYJNE ZAMKI METALOWE
ZAMKI-METALOWE

Są najbardziej powszechnym typem zamków ortodontycznych i współcześnie mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu są bardzo komfortowe. Wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Z zamkami metalowymi masz opcję dodania kolorowych ligatur elastycznych, które utrzymują łuk w kanałach zamków. Twój uśmiech stanie się wówczas oryginalny i kolorowy.

2. ZAMKI CERAMICZNE
ZAMKI-CERAMICZNE

Zamki te wykonane są z jasnych materiałów, dlatego są mniej widoczne na Twoich zębach, niż zamki metalowe. Z tego powodu stosuje się je u starszych nastolatków i dorosłych mających wymogi co do estetyki. Aparaty te – choć wizualnie mniej wyeksponowane, wymagają większej uwagi w czasie czyszczenia zębów, ponieważ płytka nazębna odkładająca się dookoła zamka zlewa się z jego powierzchnią i jest mniej widoczna, co w przypadku powtarzającego się niedomywania tych okolic może wywołać nieodwracalne odwapnienia szkliwa. Są one większe niż zamki metalowe, bardziej kruche, a przezroczyste ligatury elastyczne utrzymujące łuk przebarwiają się niektórymi pokarmami oraz osadem z papierosów.

3. APARATY RUCHOME WYJMOWANE
APARAT-RUCHOMY

Są to rożnego typu płytki akrylowe wykonane indywidualnie z wycisku zębów pacjenta i zaprojektowane w zależności od jego potrzeb. Stosowane u dzieci i młodzieży w trakcie wzrostu. Efektywność działania tych aparatów uzależniona jest od współpracy pacjenta. Zaleca się nosić je minimum 14 godzin na dobę.